A fájdalom a szervezet válasza a nociceptív szerek (idegi izgalom) különböző agresszióira, amelyek figyelmeztetnek arra, hogy a fájdalmat okozó tényezőt el kell távilítani, vagy ki kell vizsgálni annak okát. A fájdalom okait megfelelő módon kell diagnosztizálni és kezelni.
Leírás: A diagnózis alapján szerzett információk alapján akut vagy krónikus fájdalomról beszélhetünk. Az akut fájdalom figyelmezteti a beteget, hogy orvoshoz vagy gyógyszerészhez forduljhon. A krónikus fájdalmak legtöbbször enyhék, és az estek nagy részében a beteg már átélt hasonlóakat. Helytől függően, a fájdalom lehet nyaki, mellkasi, gerinci, végtagi, hasi, szem, fül, fog vagy torokfájdalom.
Tünetek: különböző lehet a fájdalom okozta betegség etiológiájától függően, és természetesen attól függően, hogy hol van lokalizálva.
Kezelés: fájdalomcsillapítókat – gyulladáscsökkentőket ajálnhat a gyógyszerész melyeket recept nélkül lehet megvásárolni (paracetamol, acetilszalicilsav, ibuprofen), fájdalomcsillapító – görcsoldókat (propifenazon, drotaverin, alacsony dózisú papaverin).
Megjegyzés: más terápiás osztályokból származó gyógyszereket is társíthatunk a fájdalomra ajálnhatók mellé (epekrizis esetén antivomitikusakat, nitroglicerint instabil anginában stb.)